BMW E60 5-Series Forum | 5Post.com  
BMW Garage BMW Meets Register Search Today's Posts Mark Forums Read  

Go Back   BMW E60 5-Series Forum | 5Post.com > BIMMERPOST Universal Forums > Off-Topic Discussions Board

Post Reply
 
Thread Tools Search this Thread
      06-18-2019, 03:28 PM   #1
WestRace
Captain
440
Rep
959
Posts

Drives: E46 M3, E90 M3
Join Date: Jun 2007
Location: Los Angels, Ca.

iTrader: (0)

Monthly average food cost per family

I live by myself and my monthly food cost is about $500 dollars conservatively. I don't know whether that's high or low. So if you have a family of four, that could easily be around $2000 dollars? For comparison, my monthly mortgage for a modest house is only $1250, which means potentially a house hold food budget will be a lot higher than their mortgage and since the mortgage is fixed, due to inflation, the food cost/mortgage will just going higher and higher in the future.
Appreciate 0
      06-18-2019, 03:36 PM   #2
upstatedoc
pew pew
upstatedoc's Avatar
2797
Rep
1,979
Posts

Drives: blue streak
Join Date: Dec 2009
Location: not downstate

iTrader: (2)

i was spending three fitty a week for a family of five
__________________
2018 Stinger GT
1997 Toyota T100
2009 E90 N51 /Active Autowerke Stage 2 tune/BMW Performance Exhaust/
Countermeasure enthusiast.
Appreciate 2
Run Silent12194.00
Now_Rudi6228.00

      06-18-2019, 03:41 PM   #3
Joekerr
Is Joe King
Joekerr's Avatar
4489
Rep
1,625
Posts

Drives: 2012 300C SRT8
Join Date: Jan 2008
Location: Toronto, ON

iTrader: (0)

For a family of four, our weekly bill ranges between $200-$325, but it is rarely below $200 and only up around the $300 mark one of the four weeks in the month.

So I figure we spend about $1,025 roughly per month. Two young kids though, so they don't eat much - I figure costs will go up when they hit their teenage years.

That's also the northern play money too - be more like $775 USD if it were just F/X.
__________________
Quote:
Originally Posted by Lups View Post
he's Canadian. By international law we all must worship him and all other products of the country.
Appreciate 4
Run Silent12194.00
Ickdeep3437.50
Lups10891.50
City Pig6092.50

      06-18-2019, 03:42 PM   #4
Run Silent
Run Deep
Run Silent's Avatar
United_States
12194
Rep
3,401
Posts

Drives: Back and Forth To Work
Join Date: Mar 2017
Location: The Mountains

iTrader: (0)

Garage List
Quote:
Originally Posted by WestRace View Post
I live by myself and my monthly food cost is about $500 dollars conservatively. I don't know whether that's high or low. So if you have a family of four, that could easily be around $2000 dollars? For comparison, my monthly mortgage for a modest house is only $1250, which means potentially a house hold food budget will be a lot higher than their mortgage and since the mortgage is fixed, due to inflation, the food cost/mortgage will just going higher and higher in the future.
I track it monthly to the penny. Here is mine broken down by 'grocery store' which includes food, but also household items such as toilet paper, toothpaste, deoderant, home cleaning supplies, etc. and 'restaurants' which includes eating out. This is for a family of three - myself, my wife, and our 4 1/2 year old child. Ignore May of both years as we were out of the country most of those months, hence the lower costs.

01/2018: Groceries - $759.06 Restaurants - $265.68
02/2018: Groceries - $736.04 Restaurants - $273.78
03/2018: Groceries - $952.17 Restaurants - $423.85
04/2018: Groceries - $730.40 Restaurants - $320.25
05/2018: Groceries - $356.05 Restaurants - $79.33
06/2018: Groceries - $927.22 Restaurants - $350.53
07/2018: Groceries - $769.12 Restaurants - $303.41
08/2018: Groceries - $819.65 Restaurants - $305.54
09/2018: Groceries - $983.93 Restaurants - $360.98
10/2018: Groceries - $658.66 Restaurants - $328.69
11/2018: Groceries - $814.01 Restaurants - $232.45
12/2018: Groceries - $748.92 Restaurants - $280.25
01/2019: Groceries - $657.19 Restaurants - $301.71
02/2019: Groceries - $706.13 Restaurants - $265.86
03/2019: Groceries - $910.51 Restaurants - $312.50
04/2019: Groceries - $803.47 Restaurants - $238.55
05/2019: Groceries - $176.15 Restaurants - $55.73

We buy all of our groceries at the local supermarket, with exception of meats and fish. Those we get monthly at either Earth Fare, Whole Foods Market, or The Fresh Market - which is a bit more expensive but much higher quality.
__________________
Don't sweat petty things....or pet sweaty things.
Appreciate 7
Ickdeep3437.50
shimmy231137.00
RickFLM43900.50
Quiet_Riot5512.50
Now_Rudi6228.00
City Pig6092.50

      06-18-2019, 03:43 PM   #5
Joekerr
Is Joe King
Joekerr's Avatar
4489
Rep
1,625
Posts

Drives: 2012 300C SRT8
Join Date: Jan 2008
Location: Toronto, ON

iTrader: (0)

Quote:
Originally Posted by upstatedoc View Post
i was spending three fitty a week for a family of five
I always thought it was three (or tree) "fiddy". Can anyone help? Neither of us are cool.
__________________
Quote:
Originally Posted by Lups View Post
he's Canadian. By international law we all must worship him and all other products of the country.
Appreciate 3
      06-18-2019, 03:49 PM   #6
cmyx6go
Major
cmyx6go's Avatar
2213
Rep
1,219
Posts

Drives: 2019 X6 ///M
Join Date: Aug 2015
Location: NYC

iTrader: (2)

Garage List
2019 X6 ///M  [0.00]
Quote:
Originally Posted by WestRace View Post
I live by myself and my monthly food cost is about $500 dollars conservatively. I don't know whether that's high or low. So if you have a family of four, that could easily be around $2000 dollars? For comparison, my monthly mortgage for a modest house is only $1250, which means potentially a house hold food budget will be a lot higher than their mortgage and since the mortgage is fixed, due to inflation, the food cost/mortgage will just going higher and higher in the future.
I'm guessing a single guy living in LA isn't exactly good at food shopping. You're buying small quantities and I'm assuming quick fix or prepared food so you're paying more.

My other half does the food shopping and he is damn good at it. He will look through the flyers, cut coupons, use digital coupons. I do the specialty food shopping at the Italian supermarket. I will spend more for one meal and some specialties than he spends to stock the refrigerator and freezer for a week.
__________________
I thought I was a good person but the way I react when people drive slowly in the left lane would suggest otherwise
Appreciate 0
      06-18-2019, 03:56 PM   #7
1MOREMOD
2018 track days - 0 ridge 1:52:24 pacific 1:33:30
1MOREMOD's Avatar
United_States
8950
Rep
21,987
Posts

Drives: Race car->
Join Date: Mar 2009
Location: check your mirrors

iTrader: (5)

I dont want to know. I eat like 2 people at least I rarely eat out.
Appreciate 1
      06-18-2019, 03:58 PM   #8
Alfisti
Major
963
Rep
1,197
Posts

Drives: 2013 X3
Join Date: Nov 2014
Location: Toronto, Canada

iTrader: (0)

Family of four (kids 3 and 7), I do all the groceries and i'd say for a regular week of food, so no hosted events and taking out laundry supplies etc etc and adding in the odd delivery, we spend about $1,300 month. Includes organic fruit, veg and dairy.

I find that insanely expensive myself but it is what it is.
Appreciate 1
City Pig6092.50

      06-18-2019, 04:18 PM   #9
NEfan508
Second Lieutenant
United_States
430
Rep
254
Posts

Drives: 2019 M2C
Join Date: Jan 2019
Location: Massachusetts

iTrader: (0)

$1200-$1400 on groceries every month

$500-$750 eating out? No that's bull, me and my son spend that in a month? More like $1k-$1200 eating out family unit

Family of 5, twin teen girls that eat expensive, organic only and my wife is a wholefoods addict.
what happen to Mac n cheese and quarter waters after school?



Quarter waters = red cool aid drink that cost .25 cents (corner store specialty) with flaming hot fries (chips)
Attached Images
 
Appreciate 1
upstatedoc2797.00

      06-18-2019, 05:04 PM   #10
2000cs
Captain
1001
Rep
620
Posts

Drives: BMW
Join Date: Feb 2012
Location: USA

iTrader: (0)

When I was single I knew to the penny; since I’ve been remarried I am pretty clueless.

There are lots of ways to eat:
Eating cheap means stuff like peanut butter and ramen, fewer pre-packaged items (head of lettuce instead of bag of shredded greens), buying on sale, coupons, etc.
Eating for enjoyment means steak, cheese, wine, bourbon, and other goodies, even some desserts. Can get expensive, so eating out becomes a good option, especially if single (consider how much gets thrown out when you buy ingredients for a good meal).
Eating well can mean better quality ingredients, more variety, a good diet (like the Mediterranean diet, not a fad diet) and this can cost more because of the quality of the ingredients
Eating expensive includes eating out a lot, which somewhat surprisingly includes fast food (especially breakfast), Starbucks every morning on the way to work, etc.

I eat out a lot because of work meals, and in winter because my wife hates the smell of fish being cooked inside (she is vegetarian), so I usually only grille it in season (and beef). Sometimes I’ll stop at the Waffle House and have bacon and eggs just so there is no mess or aroma in the house. I could eat both better and cheaper, but I’m not working toward immortality.
Appreciate 0
      06-18-2019, 05:10 PM   #11
TheWatchGuy
Lieutenant Colonel
TheWatchGuy's Avatar
1979
Rep
1,534
Posts

Drives: 335xi
Join Date: Mar 2018
Location: CO

iTrader: (0)

for my family of 2 we spend roughly

$60 / week on hello fresh meals (3 dinners)
$50 / week on random groceries
$100s / week on eating out/delivery. (probably average 150/week)

so 1kish per 4 weeks
__________________
@drunkcowatches on ig

Am I a watch guy, or do i watch guys?
Appreciate 0
      06-18-2019, 05:54 PM   #12
WestRace
Captain
440
Rep
959
Posts

Drives: E46 M3, E90 M3
Join Date: Jun 2007
Location: Los Angels, Ca.

iTrader: (0)

I am very surprised why my food cost is quite higher than most (if not all) those posted here. I do occasionally cook a few fancy food such as fresh natural salmon, some high end steaks, and I do spend on wine but no more than most people. I occasionally go out oh may be three times a month. My main local store is Albertsons which may not be the cheapest but not the most expensive either.

I guess for a larger family you could save a lot by going to Costo or Walmart, but for a single, it's just not practical buying large quantity of food. It's hard to store fresh vegetables for more than a week.

My estimate includes miscellaneous stuffs such as condiments, plastic/aluminum wraps and so on which could cost quite a bit.
Appreciate 0
      06-18-2019, 07:26 PM   #13
Joekerr
Is Joe King
Joekerr's Avatar
4489
Rep
1,625
Posts

Drives: 2012 300C SRT8
Join Date: Jan 2008
Location: Toronto, ON

iTrader: (0)

Quote:
Originally Posted by WestRace View Post
I am very surprised why my food cost is quite higher than most (if not all) those posted here. I do occasionally cook a few fancy food such as fresh natural salmon, some high end steaks, and I do spend on wine but no more than most people. I occasionally go out oh may be three times a month. My main local store is Albertsons which may not be the cheapest but not the most expensive either.

I guess for a larger family you could save a lot by going to Costo or Walmart, but for a single, it's just not practical buying large quantity of food. It's hard to store fresh vegetables for more than a week.

My estimate includes miscellaneous stuffs such as condiments, plastic/aluminum wraps and so on which could cost quite a bit.
Well hang on....I don't consider alcohol to be part of "groceries". So if you are including that in your amount, I wonder how many others are too. Please clarify. Might make you feel better.
__________________
Quote:
Originally Posted by Lups View Post
he's Canadian. By international law we all must worship him and all other products of the country.
Appreciate 0
      06-18-2019, 07:46 PM   #14
RickFLM4
Brigadier General
RickFLM4's Avatar
United_States
3901
Rep
3,721
Posts

Drives: M4
Join Date: Jul 2015
Location: PB County, FL

iTrader: (0)

My wife and I spend around $225 / week on avg. at the grocery store, Whole Foods / Fresh Market / Italian Market, coffee from Dunkin and mail order steaks from Allen Brothers a few times a year. Some portion of that total is not food - paper towels, TP, aluminum foil, some cleaning products, etc. I don’t track those items separately from food, but know they add up.
__________________
Current: 2018 SO/SS F83 ZCP
Gone: 2015 SO/SO F82
Appreciate 0
      06-18-2019, 07:54 PM   #15
2000cs
Captain
1001
Rep
620
Posts

Drives: BMW
Join Date: Feb 2012
Location: USA

iTrader: (0)

Quote:
Originally Posted by Joekerr View Post
Well hang on....I don't consider alcohol to be part of "groceries". So if you are including that in your amount, I wonder how many others are too. Please clarify. Might make you feel better.
It is another grain (spirits) or fruit (wine), so why not include it?
Appreciate 1
UncleWede7954.00

      06-18-2019, 08:05 PM   #16
1MOREMOD
2018 track days - 0 ridge 1:52:24 pacific 1:33:30
1MOREMOD's Avatar
United_States
8950
Rep
21,987
Posts

Drives: Race car->
Join Date: Mar 2009
Location: check your mirrors

iTrader: (5)

Cuz will double the bill
Appreciate 0
      06-18-2019, 09:26 PM   #17
M_Six
Free Thinker
M_Six's Avatar
United_States
2828
Rep
6,673
Posts

Drives: 2012 MB C300 4matic
Join Date: Jan 2009
Location: Foothills of Mt Level

iTrader: (0)

Garage List
I honestly couldn’t even ballpark a guess what Wifey and I spend on food in a week or a month. Although since we charge pretty much everything, I suppose I could figure it out.
__________________
Mark
markj.pics

"There is no shame in dropping fruit in your glass."
-UncleWede
Appreciate 0
      06-18-2019, 09:30 PM   #18
Joekerr
Is Joe King
Joekerr's Avatar
4489
Rep
1,625
Posts

Drives: 2012 300C SRT8
Join Date: Jan 2008
Location: Toronto, ON

iTrader: (0)

Quote:
Originally Posted by M_Six View Post
I honestly couldn’t even ballpark a guess what Wifey and I spend on food in a week or a month. Although since we charge pretty much everything, I suppose I could figure it out.
Well, that's.....useful.
__________________
Quote:
Originally Posted by Lups View Post
he's Canadian. By international law we all must worship him and all other products of the country.
Appreciate 0
      06-18-2019, 10:37 PM   #19
M_Six
Free Thinker
M_Six's Avatar
United_States
2828
Rep
6,673
Posts

Drives: 2012 MB C300 4matic
Join Date: Jan 2009
Location: Foothills of Mt Level

iTrader: (0)

Garage List
Well, I “could,” if I weren’t so lazy.
__________________
Mark
markj.pics

"There is no shame in dropping fruit in your glass."
-UncleWede
Appreciate 0
      06-18-2019, 10:40 PM   #20
dinonz
Colonel
United_States
1531
Rep
2,357
Posts

Drives: 2016 M3 MWM ZCP
Join Date: Mar 2013
Location: Austin

iTrader: (0)

Damn - I live alone, spend about $1200 a month on groceries, and about $1000 on dining out (usually, me taking friends out). Joys of being single and having disposable income I guess.
Appreciate 0
      06-19-2019, 12:01 AM   #21
WestRace
Captain
440
Rep
959
Posts

Drives: E46 M3, E90 M3
Join Date: Jun 2007
Location: Los Angels, Ca.

iTrader: (0)

I don't mean to be critical but for a concrete example, if I order a medium Supreme pizza Hut for a delivery, it would cost me almost $30 dollars. OK, so if you have a large family, then the overhead cost would be less, but still $30 is a lot for just ordering a small pizza.

My estimate of $500 is a bit on the conservative side, because if I am not careful in my groceries shopping, it could get as high as $700. Maybe I live in Socal so things are a bit more expensive here. Also, my diet consists of mostly fish an sushi so that could add to the cost.

I once made a visit to my sister in Seattle and we decided to do a barbecue. We went shopping together and bought some salmon, some fancy beef and a bunch of other stuffs and the total cost was about $200. And that is just for one barbecue albeit a fancy one.
Appreciate 0
      06-19-2019, 12:06 AM   #22
DETRoadster
Space Force - 4 Star General
DETRoadster's Avatar
5679
Rep
2,553
Posts

Drives: M2 MG 6MT / Moto Guzzi V7
Join Date: Jul 2016
Location: Seattle

iTrader: (0)

Quote:
Originally Posted by Run Silent View Post
I track it monthly to the penny. Here is mine broken down by 'grocery store' which includes food, but also household items such as toilet paper, toothpaste, deoderant, home cleaning supplies, etc. and 'restaurants' which includes eating out. This is for a family of three - myself, my wife, and our 4 1/2 year old child. Ignore May of both years as we were out of the country most of those months, hence the lower costs.

01/2018: Groceries - $759.06 Restaurants - $265.68
02/2018: Groceries - $736.04 Restaurants - $273.78
03/2018: Groceries - $952.17 Restaurants - $423.85
04/2018: Groceries - $730.40 Restaurants - $320.25
05/2018: Groceries - $356.05 Restaurants - $79.33
06/2018: Groceries - $927.22 Restaurants - $350.53
07/2018: Groceries - $769.12 Restaurants - $303.41
08/2018: Groceries - $819.65 Restaurants - $305.54
09/2018: Groceries - $983.93 Restaurants - $360.98
10/2018: Groceries - $658.66 Restaurants - $328.69
11/2018: Groceries - $814.01 Restaurants - $232.45
12/2018: Groceries - $748.92 Restaurants - $280.25
01/2019: Groceries - $657.19 Restaurants - $301.71
02/2019: Groceries - $706.13 Restaurants - $265.86
03/2019: Groceries - $910.51 Restaurants - $312.50
04/2019: Groceries - $803.47 Restaurants - $238.55
05/2019: Groceries - $176.15 Restaurants - $55.73

We buy all of our groceries at the local supermarket, with exception of meats and fish. Those we get monthly at either Earth Fare, Whole Foods Market, or The Fresh Market - which is a bit more expensive but much higher quality.
Freakin' accountants....
Appreciate 5
cmyx6go2212.50
kscarrol2143.00
Run Silent12194.00
2000cs1001.00

Post Reply

Bookmarks

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off



All times are GMT -5. The time now is 11:02 AM.




5post
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
1Addicts.com, BIMMERPOST.com, E90Post.com, F30Post.com, M3Post.com, ZPost.com, 5Post.com, 6Post.com, 7Post.com, XBimmers.com logo and trademark are properties of BIMMERPOST